Projektujemy kuchnię. Czego unikać?
Przy projektowaniu kuchni warto pamiętać, aby nade wszystko była ona ergonomiczna. W teoretycznym założeniu pamiętać należy o tzw. trójkącie roboczym. W jego skład wchodzi gotowanie i pieczenie, mycie i przygotowanie potraw oraz ich przechowywanie.
W trakcie projektowania dwóch stref, czyli mycie, przygotowanie oraz gotowanie i pieczenie blat roboczy powinien posiadać rozmiar około 120 – 210 cm. Jednakże starajmy się unikać w kuchni dużych gabarytowo sprzętów. Duże meble także nie są zbyt praktyczne. Sprawią wrażenie nieporządku i przytłoczenia.
Przy projektowaniu urządzeń warto rozważyć ich umieszczanie tuż przy ścianie. Umieszczona tak lodówka może się np. nie otwierać na taką szerokość, aby swobodnie móc z niej korzystać. Podobnie jest w przypadku zmywarki. Umieszczona przy ścianie może powodować, że dostęp do niej będzie utrudniony. Dla naszej wygody optymalnym rozwiązaniem jest, gdy dojście do lodówki oraz zmywarki będzie z obu stron.
Skoro już jesteśmy przy ścianie to podobnie sprawa ma się ze zlewem. Kiedy sąsiaduje on ze ścianą lub wysoką zabudową może ograniczać ruchy. Najsensowniej, gdy znajduje się on w pobliżu blatu roboczego i posiada dostęp z każdej strony. Jednakże nie należy instalować go w bezpośrednim sąsiedztwie płyty grzewczej, czy palników gazowych. W instrukcji obsługi znajdziemy informację, że minimalna odległość powinna wynosić około 40-60 cm. W innym przypadku jest to niewygodne i niebezpieczne.
Natomiast zbyt duża odległość pomiędzy kuchenką a zlewem też jest mało rozsądna. Trudno w praktyce korzystać optymalnie ze zlewu i kuchenki, gdy są zainstalowane w dwóch różnych końcach kuchni. Pomijając niepraktyczność i niewygodę jest to również niebezpieczne. Pamiętajmy również, aby płyty grzewczej nie montować w sąsiedztwie ściany, czy wysokiego mebla. Ponownie jest to niebezpieczne, bo może skończyć się zapaleniem, natomiast wilgoć z unoszącej się podczas gotowania pary będzie gromadzić się wszędzie tam, gdzie wentylacja jest najsłabsza. Ostatnim mankamentem będą pochlapane ściany i meble. Czasem na tyle mocno przez tłuszcz, że będą one wymagać częstego odnawiania.
Tekst: Marek Bachorski-Rudnicki