Pompa ciepła, czyli grzanie i chłodzenie w jednym
Pompa ciepła typu powietrze/woda zasadniczo służyć ma do ogrzewania budynku i pomieszczeń. Jego dodatkową funkcją jest także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Jednakże obecnie coraz częściej instaluje się dodatkowe moduły, które w zależności od posiadanego modelu oraz instalacji grzewczej mogą spełniać się w roli urządzenia chłodniczego latem.
W przypadku pompy powietrznej służącej do podgrzewania wody można, o ile posiadamy wentylację mechaniczną z rozprowadzeniem powietrza po budynku, ewentualnie dysponujemy systemem dystrybucji ciepłego powietrza z kominka, wystarczy odrobina modyfikacji w instalację, aby latem móc cieszyć się z zimniejszego powietrza w pomieszczeniach. Tutaj będzie trzeba zadbać o częstszy przegląd, aby nie namnożyły się w instalacji żadne niepożądane drobnoustroje. Należy tez pamiętać o ewentualnym założeniu filtra klasy G4 przed instalacją, o ile okaże się on potrzebny.
Najprościej jest chłodzić mieszkanie, czy dom pompą ciepła powietrze/woda, pod warunkiem, że mamy zainstalowany w niej moduł pozwalający na odwrócenie procesu. Należy jednak pamiętać, że najlepiej taki system sprawdzi się, gdy posiadamy ogrzewanie podłogowe, wtedy jest on najbardziej efektywny. W przypadku grzejników zwykłych zimne powietrze nie będzie już tak dobrze rozprowadzane i system może okazać się mało efektywny.
Tekst: Marek Bachorski-Rudnicki
Schemat działania odwracalnej pompy ciepła w trybie:
Rys. 1) Schemat działania odwracalnej pompy ciepła w trybie: ogrzewania (a), chłodzenia (b)