Ile kosztuje ciepło z pompy do C.W.U.?
Koszt ogrzewania zależy oczywiście od ceny prądu oraz od wydajności samego urządzenia. Parametrem, który ma ogromne znaczenie i już na początku powinien przykuć naszą uwagę jest COP.
Coefficient of Performance czyli COP, jest to współczynnik wydajności, wyrażający stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Im COP jest większy, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej, za którą płacimy.
Pompa ciepła aby zaspokoić zapotrzebowanie domu na ciepło, które wynosi 8 kW, jest w stanie pobrać ze środowiska 6 kW darmowej energii, oraz 2 kW energii elektrycznej do uruchomienia i działania urządzenia.
Za przykład może posłużyć taki przypadek:
2 kW – energia pobrana z prądu
6 kW – energia z darmowego źródła (grunt, woda, powietrze)
2 kW + 6 kW = 8 kW
COP = 8 kW / 2 kW = 4
Koszy pompy ciepła zależy od ceny prądu (ok. 0,60 zł/kWh) oraz współczynnika COP, określającego sprawność. Większość produkowanych obecnie pomp ciepła posiada sprawność ok. 4 w temperaturze przyjętej ok. 20°C (zewnętrzne w ciepłym sezonie lub wewnętrzne z domu). Obliczenie jest proste – cenę prądu podzielić należy przez COP. Czyli przy tym założeniu daje nam kwotę 0,15 zł/kWh. Jeśli temperatura spadnie i COP ulegnie zmianie do poziomu 2,5-3 wydajności to cena wyniesie w granicach 0,20 zł/kWh. Reasumując, koszty grzania ciepłej wody są porównywalne jak przy wysokiej sprawności kotła stałopalnego, czy gazu z sieci.
Dzienne zapotrzebowanie na ciepło do podgrzania c.w.u. dla 4 osób (przynajmniej 200 l o temperaturze 45°C) daje teoretycznie zużycie ok. 4-5 kWh ciepła, w praktyce nieco więcej – ze względu na straty spowodowane cyrkulacją wody i niedoskonałą izolacją zbiornika. W tym układzie, przy obecnych cenach prądu podgrzanie wody prądem kosztuje około 90,00 zł za miesiąc.
Tekst: Marek Bachorski-Rudnicki