Zasada działania klimatyzatora
Urządzenia klimatyzacyjne typu powietrze – powietrze to tzw. pompy ciepła. Ich głównym i podstawowym zadaniem jest zapewnić odpowiedni komfort w zakresie chłodzenia i grzania w pomieszczeniach. W większości przypadków składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które łączy ze sobą układ chłodniczy.
W zależności od ustawień, nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne mogą ogrzewać lub chłodzić pomieszczenia. Ich układ chłodniczy podlega ciągłym przemianom. Z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie. To powoduje, że obserwujemy przepływ energii cieplnej z jednego źródła do drugiego. W podstawowym układzie urządzenia to jednostka wewnętrzna jest źródłem chłodu. Natomiast jednostka zewnętrzna jest źródłem ciepła. Istnieje możliwość odwrócenia obiegu. W tym momencie to jednostka zewnętrzna staje się źródłem chłodu a wewnętrzna źródłem ciepła.
Do najbardziej popularnych urządzeń zaliczamy te, które możemy podzielić na rodzaj zastosowanej instalacji oraz ze względu na typ jednostki wewnętrznej. Najpopularniejsze to jednostki tzw. split, składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Spotyka się również inne rozwiązania. Np. gdy mamy do czynienia z dwoma lub więcej liczbą jednostek wewnętrznych i jednej jednostki zewnętrznej – to instalacja typu multi-split. Jeśli przyjrzymy się jednostkom wewnętrznym możemy zauważyć, że różnią się one budową i sposobem montażu.
Obecnie w ofertach czołowych producentów spotyka się również urządzenia ścienne, kanałowe, kasetonowe, gdzie np. w kanałowych systemy są przystosowane są do rozprowadzana ogrzewanego jak i schłodzonego powietrza do jednego lub kilku pomieszczeń jednocześnie. Dzięki zwykle niedużych nakładach inwestycyjnych przy wykorzystaniu klimatyzatorów możemy wykonać kompletny system grzewczy w budownictwie mieszkalnym.
Opracował: Marek Bachorski-Rudnicki