Rodzaje klimatyzatorów ze względu na przeznaczenie
Najprostszym podziałem urządzeń do klimatyzacji jest taki, który różnicuje je ze względu na przeznaczenie. To wynika po części także z ilości dostępnego miejsca oraz warunków pomieszczenia. Pomijając klimatyzatory typu monoblok, najczęściej dzielimy te urządzenia na:
Klimatyzator przypodłogowy i przysufitowy
Tego typu jednostka posiada możliwość usadowienia w tych miejscach, gdzie inne klimatyzatory, z różnych powodów nie mogą zostać zainstalowane. Są na tyle mobilne, że oferują bardzo dużą swobodę w doborze miejsca do montażu. Można je zamocować do ściany, we wnęce grzejnikowej, ustawić na podłodze, podwiesić bezpośrednio do sufitu. Klimatyzator składa się dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Zasadniczo posiadają funkcję chłodzenia, ale mogą również ogrzewać pomieszczenie, jeśli posiadają odpowiedni moduł.
Klimatyzator przypodłogowo – przysufitowy posiada również funkcję wentylacji, co mocno poprawia komfort użytkowania pomieszczenia. Jest także zaopatrzony w funkcję osuszania zbyt wilgotnego powietrza, z zachowaniem ustawionej temperatury. Podobnie, jak inne urządzenia wymaga montażu oraz serwisu przez kwalifikowanych fachowców.
Klimatyzator podsufitowy
Tego typu urządzenie sprawdzi się w np. wysokich pomieszczeniach, gdzie montaż klimatyzacji jest bardzo trudny. Mocuje się go do sufitu lub konstrukcji stropu. Najczęściej spotykany jest w biurach, restauracjach, czy salach konferencyjnych. Rzadko bywa montowany w mieszkaniach, czy domach. O tyle jest to ciekawe urządzenie, że jest ciche i stabilne, równomiernie rozprowadza powietrze w zadanych kierunkach, zapewnia w pomieszczeniach zawsze komfortowe warunki. W dodatku nie sprawia trudności zarówno w montażu, jak i serwisowaniu.
Tekst: Marek Bachorski-Rudnicki