Większa ulga termomodernizacyjna dla OZE uchwalona przez sejm
Na posiedzeniu sejmu w dniu 23 stycznia 2020 roku uchwalono projekt ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Według ustawy wszyscy inwestorzy, którzy zdecydują się na wykorzystanie OZE do produkcji energii elektrycznej, a ich inwestycje będą prowadzić do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków będą premiowani.
Które inwestycje będą premiowane?
Generalnie założenie jest takie, aby liczba takich przedsięwzięć znacząco wzrosła w wyniku czego efektem docelowym będzie zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z nieekonomicznych i przestarzałych systemów ogrzewania. Szacuje się, ze około 40 procent budynków w Polsce wymaga nakładów na termomodernizację. Dzięki takiemu zabiegowi i zachodzącym zmianom, zwłaszcza dzięki wymianie starych piecy, znacznie zmniejszyć się powinno zanieczyszczenie powietrza.
Szczególnie premiowane będą te inwestycje, które będą prowadzić do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Jak szacuje Ministerstwo Rozwoju do roku 2029 wsparciem objętych zostanie około 8 tysięcy budynków komunalnych. To pozwoli na pomoc najbardziej ubogiej warstwie społeczeństwa. Zasadniczo ustawa ma przyczynić się do redukcji smogu, jak i wyrównania jakości życia.
Bonus premiowy dla gmin
W ramach ustawy wsparciem objęte zostały osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem osób fizycznych, a także spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Premie dla gmin przewidziano w wysokości 50% wartości realizowanych przedsięwzięć remontowych w budynkach, w których znajdują się lokale komunalne. Natomiast jeśli tak się zdarzy, że budynki komunalne są wpisane do rejestru zabytków ewentualnie znajdują się na terenie wpisanym do rejestru premia wyniesie 60% kosztów przedsięwzięcia.
A co z właścicielami budynków z tzw. wielkiej płyty?
Ustawodawca przewidział i tutaj specjalną premię. Ma ona służyć i polegać na wzmocnieniu połączeń między warstwą fakturową, a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych, za pomocą metalowych kotew. Premie będą także przydzielane za prowadzenie przez inwestora prac związanych z termomodernizacją. Wartość premii wyniesie 50% kosztów zakupu i montażu kotew. Ustawodawca zauważa, ze tego typu prace zwiększają bezpieczeństwo użytkowania budynków wybudowanych w tej technologii zwłaszcza w sytuacji, gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia, które są dodatkowym obciążeniem dla łączników elementów płyty wielowarstwowej. Według wyliczeń, do 2029 r. wzmocnionych zostanie ok. 2 tysiące budynków z wielkiej płyty.
Zwiększona premia termomodernizacyjna przy montażu mikroinstalacji OZE
Bonusem specjalnym będą objęte te inwestycje, gdzie w trakcie termomodernizacji inwestor zdecyduje się na montaż mikroinstalzacji OZE. Instalacje te służą do produkcji energii elektrycznej, najczęściej są to panele fotowoltaiczne. Podwyższona premia termomodernizacyjna wzrośnie z 16% do 21% poniesionych kosztów przedsięwzięcia.
Ułatwienia podczas wyliczeń premii termomodernizacyjnej
Obecnie przeciętna premia zwrotu z kosztów inwestycji wynosi około 12,5%. Po zmianach ma to być 16%. Sam sposób naliczania premii termomodernizacyjnej ulega uproszczeniu. Obecnie ogranicza się wysokość premii do 2-krotności rocznych oszczędności. Ten zapis znika, co ma zachęcić potencjalnych inwestorów do realizacji bardziej kompleksowych czynności związanych z termomodernizacją. Nawet jeśli miałoby się okazać, że okres zwrotu z inwestycji znacznie się wydłuży.
Nastąpić też ma zmiana w przyznawaniu premii kompensacyjnej. W chwili obecnej premie te przyznaje BGK jeden raz. Zgodnie z treścią ustawy, po zmianach premia będzie przyznawana wraz z postępami przedsięwzięcia remontowego. Dokonano także udogodnienia w postaci wypłaty w maksymalnie czterech ratach, co ma poprawić znacząco płynność finansową odbiorcy tegoż wsparcia.
Tekst: Marek Bachorski – Rudnicki (na podstawie GlobEnergia)