Ulga termomodernizacyjna, kto i jak może skorzystać
Osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych i są podatnikami mogą odliczyć od podstawy podatku wszystkie wydatki poniesione w danym roku podatkowym na wszelkie materiały, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w tychże budynkach.
Inwestycja musi być przeprowadzona w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od końca w którym poniesiono pierwsze koszty. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53000 zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Czyli limit ten dotyczy podatnika bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach. Wszystkie wydatki muszą być udokumentowane fakturami.
W przypadku skorzystania z innego programu np. „Mój prąd” należy kwotę dofinansowania odjąć od odliczeń. Ulgę termomodernizacyjną rozlicza się w rocznym zeznaniu podatkowym przy czym w przypadku gdy kwota odliczenia nie znajduje pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat.
Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały:
- Dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie,
- Zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatki dochodowym lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu ordynacji podatkowej.
Tekst: Marek Bachorski -Rudnicki